Зъбният кариес е най-разпространеното заболяване, засягащо над 95% от населението във всички възрасти и представлява разрушение на твърдите зъбни тъкани в резултат на загубата на минералните съставки на зъба.

Причинител на зъбния кариес са намиращите се в зъбната плака микроорганизми, които метаболизират въглехидратите от храната и произведените киселини водят до намаляване на минералното съдържание на зъбната тъкан и последващото и разрушаване. Именно затова изключително важно е правилното почистване на зъбните повърхности и поддържането на добра орална хигиена.
Зъбният кариес преминава през различни етапи на своето развитие. В начален стадий липсват симптоми и може да бъде открит само при профилактичен преглед при стоматолог или случайно на рентгенова снимка. При задълбочаване на процеса се образува видим дефект със загуба на тъкани и промяна на цвета, поява на болкови усещания при студено и сладко. Ако кариесът не бъде лекуван, процесът достига до нерва на зъба и се развива състояние, наречено пулпит, което обикновено води до умъртвяването на зъба.
Лечението на кариеса се различава в отделните му етапи на развитие:
- В началните стадии, кариесът е обратимо състояние и лечението му се изразява в подобряване на оралната хигиена и използване на помощни хигиенни средства (конци за зъби, интердентални четки, вода за уста), промяна на хранителните навици (ограничаване на храни и апитки, богати на прости захари) и др.
За откриването на кариеса в тези ранни етапи е необходимо редовно извършване на профилактични прегледи на всеки 6 месеца.
- Обикновено кариесът се открива в по-напреднал стадий, когато е налице видимо разрушаване на зъбната тъкан. Лечението включва механично отстраняване на инфектираната тъкан, медикаментозна обработка и последващо възстановяване на липсващата тъкан с подходящ материал, т.нар. обтурация или пломба.
Изборът на материал се определя от разположението на кариеса в съзъбието и от преценката на стоматолога.