Хирургичната стоматология е дял от денталната медицина, който се занимава с диагностицирането и хирургичното лечение на патологичните процеси, свързани със зъбите и техните поддържащи структури.
Екстракция на зъби
Най-честата хирургична манипулация, извършвана в стоматологичния кабинет е екстракцията (ваденето) на зъб.
Основните причини, които могат да наложат екстракция са:
- неуспешно кореново лечение
- тежък пародонтит, довел до голяма загуба на поддържаща кост
- фрактура на корена на зъба
- ортодонтски показания
- липса на достъп за извършване на коректно лечение – обикновено това са мъдреците
- обширни разрушения, непозволяващи адекватното възстановяване на зъба
- др.
Преди екстракцията на зъб е необходимо да се направи секторна рентгенова снимка, да се изясни с пациента дали има налични общи заболявания или такива, които са противопоказание за екстракция или могат да доведат до усложнения. При необходимост се извършва консултация с лекуващия лекар.
Екстракцията се извършва под местна анестезия (упойка), при което със специфичен инструментариум зъбът се изважда от костта (зъбната алвеола). Раната се кюретира с цел отстраняване на възпалената тъкан и други замърсители и ако е необходимо се прави шев, за да се осигури по-бърз оздравителен процес.
След екстракция на зъб, пациентът се съветва:- в първите 24ч. след манипулацията да не се изплюва, изплаква и изсмуква от раната
- да се ограничи тютюнопушенето в рамките на 24-48ч.
- да не се приема храна до приключване действието на анестезията, а след това храненето да се извършва на срещуположната страна
- да се избягва приемът на топли напитки и храни
- при наличие на болково усещане след манипулацията, да се приемат предписаните от стоматолога обезболяващи средства
- да не се приема Аспирин
- за избягване образуването на евентуален оток, може да се поставя торбичка с лед върху мястото на екстракцията през десетина минути
- при наличие на постоянна и силна болка или възникнали въпроси, не се притеснявайте да се обадите на Вашият стоматолог
Циркумцизио – Прилага се най-често при затруднен пробив на мъдреци. Пробивът на мъдреците е бавен и тяхното разположение в костта може да бъде неправилно, което не позволява нормалния им пробив и подреждане в зъбната редица. Когато при затруднен пробив над част от зъба остане лигавица, която го покрива, се образува тясно пространство, в което могат да навлязат храна, слюнка и др. Поради невъзможността да бъде почистено мястото, е възможно развитието на възпалителен процес, характеризиращ се с зачервяване, оток, болка, повишена температура, увеличени лимфни възли, затруднено отваряне на устата.
В голям процент от случаите възпалението се овладява чрез почистване и промивка и възпалението отшумява. Ако тези манипулации не доведат до желания резултат се извършва т.нар. циркумцизио, при което под анестезия се отстранява лигавицата над пробиващия зъб.