Фотодинамична терапия – помощник в борбата с пародонтита

65b814e3b4b454c9d2f522a1_laser periodontal therapy (1)

Фотодинамичната терапия е минимално инвазивна процедура, насочена към унищожаване на патогенните микроорганизми и дезинфекция на инфектираните тъкани.

Най-широко приложение в денталната медицина намира в комплексното лечение на пародонтит, но с успех се прилага и при лечение на периимплантити, ендодонтски заболявания, инфекции на меките тъкани и дезинфекция на кариеси.

Лечението на пародонтит включва задължителни традиционни методи като регулярно професионално почистване на зъбен камък и плака, обучение и проследяване от страна на лекаря по дентална медицина за спазване на стриктна орална хигиена от пациента, използване на допълнителни методи за почистване на зъбните повърхности (интердентални четки за зъби, орален душ, вода за уста). При по-тежки форми на пародонтит, могат да бъдат приложени и методи като кюретаж (механично почистване на кореновите повърхности) и хирургични методи на лечение.

Всички тези методи успешно се допълват от фотодинамичната терапия, чиято цел е да унищожи и дезактивира специфичните микроорганизми, причинители на това заболяване.

Тази специфична терапия е микроинвазивна и безболезнена. Тя се извършва като след почистване на зъбните и коренови повърхности, в пародонталния джоб се амплицира гел, т.нар сенсибилизатор. Той се оставя да действа върху повърхността за 60 секунди, за да се фиксира върху бактериалните клетки. След това с помощта на лазер с червена светлина със специфична дължина на вълната (630-650 nm), сенсибилизаторът се активира, в резултат на което се освобождава високо активен кислород, действащ селективно чрез окисляване на клетъчните компоненти и увреждащ патогените необратимо. В същото време незаразените тъкани остават непокътнати, което е едно от големите предимства на фотодинамичната терапия.

Съчетанието на традиционните методи за лечение и фотодинамичната терапия осигуряват максимална редукция на болестотворните микроорганизми, и дори и при агресивни или хронични пародонтити може да бъде избегнато хирургичното и антибиотично лечение, да се постигне стабилизиране на подвижни зъби, да се подобри прогнозата и да се удължи времето между профилактичните терапии.

За пациента процедурата е приятна и безболезнена, по време на лечението се усеща докосване при поставянето на активното вещество с канюлата или при поставянето на световода на лазера.

Силанизиране на първите детски дъвкателни зъби

9587539_ml1

Силанизацията е профилактична процедура, целяща да предотврати възможността за развитието на кариес и неговите усложнения при първите пробили детски дъвкателни зъби. Най-често силанизация се прави на първите постоянни молари (шестите зъби).

След пробива на зъба, той веднага е подложен на влиянието на средата в устата. В първите две години след пробива, зъбът не е достигнал своята крайна минерализация, дъвкателната му повърхност е покрита с дълбоки бразди, създаващи условия за задържане на хранителни остатъци и плака, недостъпни за четката за зъби. Освен това много често пробивът на шестите зъби остава незабелязан, тъй като той не е свързан със смяната на млечен зъб. В този период, детето вече само мие зъбите си и родителският контрол е намалял значително, а детето обикновено все още не мие достатъчно ефективно зъбите, особено новопоявилите се по-големи и по- назад разположени кътници. … Read more →

Видове избелване на зъбите

Д-р Радева, кога се налага избелване на зъбите?

Във всички случаи, когато пациентът желае да подобри вида на своята усмивка и желае да изглежда и да се чувства по-добре, с избелването на зъбите може да се постигне много добър ефект.

До каква степен процедурата е инвазивна и не е ли опасна за здравето на зъбите?

Погрешно е схващането, че избелването на зъбите разрушава емайла и уврежда структурата на самия зъб. Процедурата е напълно безопасна, тъй като избелващият агент действа на органичните съставки на зъбите, като изтегля оцветителите от тях. По никакъв начин не се въздейства върху минералния състав на зъба. … Read more →

Nadvenechen_podvenechen_zuben_kamuk

Какво трябва да знаем за зъбния камък?

Как се образува зъбният камък и какво води до натрупването му?

В резултат от непълното отстраняване на зъбната плака при извършване на ежедневната лична орална хигиена, тя се натрупва в определени зони на зъбите. Под действието на минералните йони в слюнката, зъбната плака, съдържаща микроорганизми, хранителни остатъци и клетки на организма, се минерализира и се образува зъбният камък. … Read more →