Фотодинамичната терапия
е минимално инвазивна процедура, насочена към унищожаване на патогенните микроорганизми и дезинфекция на инфектираните тъкани.Най-широко приложение в денталната медицина намира в комплексното лечение на пародонтит, но с успех се прилага и при лечение на периимплантити, ендодонтски заболявания, инфекции на меките тъкани и дезинфекция на кариеси.
Лечението на пародонтит включва задължителни традиционни методи като регулярно професионално почистване на зъбен камък и плака, обучение и проследяване от страна на лекаря по дентална медицина за спазване на стриктна орална хигиена от пациента, използване на допълнителни методи за почистване на зъбните повърхности (интердентални четки за зъби, орален душ, вода за уста). При по-тежки форми на пародонтит, могат да бъдат приложени и методи като кюретаж (механично почистване на кореновите повърхности) и хирургични методи на лечение.
Всички тези методи успешно се допълват от фотодинамичната терапия, чиято цел е да унищожи и дезактивира специфичните микроорганизми, причинители на това заболяване.
Тази специфична терапия е микроинвазивна и безболезнена. Тя се извършва като след почистване на зъбните и коренови повърхности, в пародонталния джоб се амплицира гел, т.нар сенсибилизатор. Той се оставя да действа върху повърхността за 60 секунди, за да се фиксира върху бактериалните клетки. След това с помощта на лазер с червена светлина със специфична дължина на вълната (630-650 nm), сенсибилизаторът се активира, в резултат на което се освобождава високо активен кислород, действащ селективно чрез окисляване на клетъчните компоненти и увреждащ патогените необратимо. В същото време незаразените тъкани остават непокътнати, което е едно от големите предимства на фотодинамичната терапия.
Съчетанието на традиционните методи за лечение и фотодинамичната терапия осигуряват максимална редукция на болестотворните микроорганизми, и дори и при агресивни или хронични пародонтити може да бъде избегнато хирургичното и антибиотично лечение, да се постигне стабилизиране на подвижни зъби, да се подобри прогнозата и да се удължи времето между профилактичните терапии.
За пациента процедурата е приятна и безболезнена, по време на лечението се усеща докосване при поставянето на активното вещество с канюлата или при поставянето на световода на лазера.