Ендодонтията (кореновото лечение) е дял от денталната медицина, занимаваща се с лечение на заболяванията на зъбната пулпа в резултат на напреднал кариес, травма на зъба, термично или химично увреждане, напреднало изтриване на зъбите.

Пулпит – възпаление на живата тъкан на зъба, състояща се от нервни окончания и кръвоносни съдове, причинено най-често от нелекуван кариес. Обикновено пулпитът е свързан с болка, засилваща се нощем. В началната си фаза може да бъде обратим и при навременното му лечение може да се избегне умъртвяването на зъба. По-често е лечението на заболяването в необратимата му фаза. В тези случай се провежда кореново лечение. То протича в няколко етапа. Първият етап е отстраняване нерва на зъба, под упойка. В следващите посещения се извършва разширяване на кореновите канали – ръчно и/или машинно и тяхната дезинфекция с помощта на специални разтвори. В последния етап на лечението, при липса на симптоматика, се извършва запълване на кореновите канали, целящо тяхното херметично запечатване. След коректно извършване на кореновото лечение, зъбът се възстановява спрямо индикациите.
Периодонтит – състояние, при което възпалителният процес преминава чрез кореновите канали в тъканите около зъба. Протичането зависи от защитните сили на организма и активността на микроорганизмите. В зависимост от това, заболяването протича остро и хронично.
- Остър периодонтит – развива се при намалени защитни сили на организма и голямо количество бактерии. Характерна е постоянна, тъпа, пулсираща болка, трудно повлияваща се от болкоуспокояващи, локализирана в определен зъб, който се усеща „по-висок“ от другите. В тъканите около върха на корена на зъба се образува серозен, а след това и гноен ексудат, който постепенно стопява костта и пробива под венеца – образува се оток е горната или долната челюст.
- Хроничен периодонтит – протича продължително време, най-често след нелекуван остър периодонтит. Протича без болка. Възможно е усещане за тежест или дискомфорт в зъба при дъвчене на твърда храна. Състоянието е добре различимо на рентгенова снимка. При намаляване на имунната защита, може да се обостри и да придобие симптоматиката на острата форма.

Лечението на периодонтита е продължително и изисква повече на брой посещения. Целта на лечението е да се отстрани инфекцията чрез механична и медикаментозна обработка на кореновите канали и тяхното запълване. Поради трудността на лечението и характерните особености на кореновите канали на зъба, не може да се даде гаранция за успеха на лечението. При затруднения в лечението, може да се наложи отстраняване върха на корена на зъба или екстракция (изваждане) на зъба.
Прелекуване на кореновите канали след проведено кореново лечение
При неуспех на кореновото лечение и наличие на остри или хронични възпалителни процеси (грануломи) или кисти се налага т.нар релечение или прелекуване на кореновите канали. То се състои в отстраняване на наличната заплънка на зъба, дезинфекция на кореновите канали чрез различни медикаменти, откриване на неоткрити при предишно кореново лечение коренови канали и тяхната обработка. Лечението завършва със запълване на каналите на зъба и проследяване на резултата чрез периодични рентгенови снимки.